Galatasaray Üniversitesi

GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ TARİHÇESİ

Galatasaray Üniversitesi, 500 yılı aşkın bir eğitim ve öğretim geçmişinin vermiş olduğu son aşamadır. Galatasaray, tarihte ilk kez 1481 yılında Sultan II. Beyazıt tarafından Galata Sarayı adıyla bir Enderun okulu olarak saraya yönetici yetiştirmek üzere kurulmuştur. 1868 yılında, Sultan Abdülaziz devrinde iki dilde eğitime başlayarak Mekteb-i Sultani adını alan okul, 1874 yılında Hukuk, Edebiyat ve Mühendislik alanlarında üç Yüksek Okulu bünyesine katarak üniversite düzeyine erişmiş ve Mekteb-i Aliye-i Sultaniye, 1877 yılında ise Darülfünun-u Sultaniye adını almıştır. Ardından, Atatürk ve kadrosunun gerçekleştirdiği yeni devlet düzeni ile birlikte Cumhuriyet Lisesi olarak hizmet vermeye devam etmiş ve Galatasaray Lisesi adını almıştır. Galatasaray Üniversitesi ise, Türk-Fransız anlaşması sonucu 1992 yılında kurulmuştur.

Galatasaray Üniversitesi, Galatasaray Lisesi gibi bir devlet okuludur. Cumhuriyetin temel ilkelerine bağlılığını her fırsatta gözler önüne seren Galatasaray Üniversitesi, bir ilkokulun, bir lise ve beş fakülte ve iki enstitüden oluşmaktadır. Dersler özelliklerine göre, Fransızca ve Türkçe olarak yapılmaktadır. Ayrıca, tüm fakülteler için geçerli olan İngilizce eğitimi sayesinde öğrencilerin iyi seviyede İngilizce dili eğitimi almış bir şekilde mezun edilmesi amaçlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.
Open chat
WhatsApp iletişim