KARNE TATİLİNİ VERİMLİ GEÇİRMEK

Bir dönem boyunca yapılan emeklerin sonucunda nihayet beklenen karne günü geldi. İyi, kötü, beklenen altı veya üstü sonuçlar alınmış olsa da karnelerin bir performans değerlendirmesi olduğu ve öğrencilerin ne durumda olduklarını görmeleri açısından verilen bir belge olduğunun unutulmaması gerekiyor. Bu bağlamda; eğer notundan memnun olmayan bir öğrenciyseniz, bu notu ikinci dönem başlamadan hangi kazanımları elde ederek ya da eksikleri kapatarak iyileştirebileceğinize dair bir yol haritası oluşturmanız önemli. Notları yüksek olan öğrenciler için de 1.dönemin sonu bir rahatlamaya sebep olduğu için 2.dönem, bahar aylarının da etkili olması ile çalışma isteğinde azalma, derslere ilgi kaybı yaşanması, notların aynı seviyede kalmasını zorlaştırabilir. Peki iki dönem arası yapılan tatili her iki durumda da en faydalı şekilde nasıl geçirebilirsiniz? 

Notlarımı nasıl iyileştirebilirim? 

Öncelikle sonuç her ne olursa olsun, tatili hak ettiğinizi düşünmeniz başlangıç için önemli. Bazen sadece sınava daha az gün kala çalışmaya başlamış olmak bazen de sınav haftalarının yoğunluğu nedeniyle uyulamayan ders çalışma programları ya da önceki bilgilerde eksiklikler ve/veya Fransızca bilgisi eksiği kaynaklı beğenilmeyen sonuçlar elde edilmiş olabilir. Tam olarak hangi kısımda problem olduğunu çözmek başlangıç adımı olmakla beraber. 14 günün en azından 6 günü, 1 gün dinlenme, 1 gün çalışma ya da bir hafta tatil bir hafta serbest zamanlı ders çalışma programı oluşturup programa bağlı kalmak yeni döneme daha konforlu ve güvenli başlamaya olanak sağlayabilir. 

Notlarımı nasıl korurum? 

İlk dönemi çok iyi bir performansla kapatan öğrencilerde kimi zaman bahar ayları ve “nasılsa yaparım” düşüncesi nedeniyle sınav sonuçlarında ve genel durumunda düşmeler yaşanabiliyor. Öğrenilen konuların birbiriyle olan ilişkisi, birçok branşta yeni dönemde öğrenilecek bilgilerin takip eden yıl için kritik olması nedeniyle, hem tatilde bilgileri unutmaya müsaade etmemek hem de ikinci döneme de birinci döneme benzer bir eforla girilmesi konusunda net olmak önem arz ediyor. 

Tüm öğrenciler için güzel bir karne tatili diler, ikinci dönemde başarıların devam etmesi ve artmasını temenni ederiz. 

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.
Open chat
WhatsApp iletişim