Sosyal Medya’nın Yoğun Kullanımı ve Çocuklarımız Üzerindeki Etkileri

Sosyal medya, günümüzde çevremiz hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmamızı, hiç görmediğimiz yerleri görmemizi, hiç bilmediğimiz bilgilere kısa yoldan ulaşmamızı sağlayan bir mecradır. Fakat son zamanlarda, başta gençler olmak üzere her yaş grubundan insan gününün büyük bir çoğunluğunu sosyal medyada geçirmektedir. Bu durum da sosyal medyanın olumlu etkilerinden çok olumsuz yüzünün görülmesine yol açmaktadır.

Sosyal Medya’nın olumsuz etkileri neler olabilir?

 • Sosyal medya üzerinde her türlü alandan gerçeklik payı bulunmayan bilgilerin yer alması, bu mecrayı tehlikeli bir hale getirmektedir. Özellikle çocuk ve gençler buradaki bilgileri çoğu zaman mutlak doğru olarak kabul etmekte ve konunun uzmanlarına ulaşma gereği duymamaktadır.
 • Sosyal medya üzerinden kurulan arkadaşlıklar artmış, fakat büyük çoğunlukla sosyalleşmenin kalitesi düşmüştür. Sosyal medya arkadaşlıklarının büyük bir kısmı çekilen farklı videolar üzerinden gerçekleştirilmekte ve gerçek hayattan kopuk olarak ilerlemektedir.
 • Sosyal medya üzerinde arkadaşlık kuran gençler bu arkadaşlarıyla yüz yüze buluştuklarında herhangi bir konuda iletişim kuramadıklarını ifade etmektedirler.
 • İnternet üzerinde kişisel bilgilerin doğruluğu da tartışmalıdır. Birçok gencin bu nedenle siber zorbalığa maruz kalması söz konusu olmaktadır ve bu konu oldukça mühim bir mesele olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Sosyal medyada gerçekleştirilen paylaşımlar genellikle mutluluk, zenginlik, güzellik içeren ve hayatımızda her zaman karşılığı bulunmayan görsellerle doludur. Bu nedenle bir şeyleri kaçırma hissi vermekte, kalıp güzellik ve mutluluk anlayışı oluşmaktadır.
 • Uzun süre sosyal medya kullanımı insan sağlığını da olumsuz etkilemektedir. Bunlara örnek olarak, uzun süre fiziksel aktiviteden uzak ve telefona bağımlı kalınması, uyku miktarının düşmesi, ekran kullanımının zihinsel anlamda gelişimi olumsuz etkilemesi sayılabilmektedir.

Sosyal Medya’yı nasıl verimli kullanabiliriz?

 • Uzun süre kullanıldığı düşünülüyorsa bunu günün belirli saatlerine indirgeyebilir, sosyal medyanın kullanılmayacağı günler belirleyebilirsiniz. Sosyal medyaya uzun zaman harcayan çocuğunuz ise ona bu konuda baskı yapmamalı, zararlarını beraber araştırmalı ve gün-saatlere birlikte karar vermelisiniz.
 • Çocuklarınızı siber zorbalıktan korumak için onun gözünde her şeyini paylaşabildiği bir ebeveyn olmalısınız. Böylece tehlike durumlarının farkına varabilirsiniz.
 • Doğru bilgi olmadığını fark ettiğiniz hesapları takip etmeyi bırakabilir, uzman kişileri takip edebilirsiniz.
 • Yeni bir hobi edinip sosyal medya kullanımını azaltabilirsiniz.
 • Sosyal medya uygulamalarının bazılarında süre kısıtlama seçeneği bulunmaktadır, bu seçeneği tercih edebilirsiniz.

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.
Open chat
WhatsApp iletişim